چرم برای ساخت کمربند

چرم برای کمربند باید سفت و بسیار کشسان نباشد، در معرض طولانی شدن نباشد، طول و ضخامت قابل توجهی داشته باشد. برای برآوردن این الزامات اساسی، مناسب ترین چرم، چرم دباغی گیاهی است. برخی از قسمت های یک گاو بالغ (یا گاو نر) بهتر همه نیازها را برآورده می کند و به همین دلیل است که این پوست های بزرگ به قسمت های همگن تری تقسیم می شوند.

leather for belt

فروش کمربند چرم پاندورا

مناسب ترین قطعات چرمی برای ساخت کمربند

برش پوست ها عمدتاً بر روی پوست های خام انجام می شود که فقط در معرض نمک زدن قرار می گیرند تا مدت طولانی تری حفظ شوند، اما هنوز دباغی نشده اند. چرم گاو بالغ دارای الیاف بسیار فشرده است زیرا آنها به هم نزدیک تر هستند. با این حال، فشردگی و در نتیجه مقاومت های متفاوتی بین سه قسمت اساسی کمربند چرم مردانه وجود دارد: به همین دلیل است که هر چرم کمربند به دو شکم (قسمت های کناری)، شانه (قسمت جلو) و قنداق (قسمت پشت) بریده می شود. .
لبه دوتایی (یا خمیده) سمت چپ مناسب ترین قسمت برای کمربند است، هم به این دلیل که بزرگ ترین قسمت پوست است و هم به دلیل اینکه شکل بسیار منظم و مربعی دارد، ضخامت بالاتر و الیاف مقاوم تری دارد.
حتی شانه نیز اگر از جانوران سنگین و با نیازهای خاص مانند مربع شکل، طول و ضخامت کافی باشد، برای ساخت کمربند کاربرد فراوانی دارد. در نهایت، شکم به دلیل شکل نامنظم تر و الیاف کشسان تر برای کمربند توصیه نمی شود.

تفاوت بین کمربندهای چرم طبیعی و (ساختگی) اکو

یک کمربند چرمی طبیعی، به خصوص اگر گیاهی دباغی شود، هرگز ضایع نخواهد شد: هم چرم و هم مواد دباغی گیاهی (عصاره پوست برخی از درختان غنی از تانن) کاملا طبیعی هستند. چرم مصنوعی به طور نامناسبی اکولوژیک نامیده می شود، اما از روغن مشتق می شود و دارای اجزای متعددی است که بازیافت آن را دشوار می کند. دوام کمربندهای چرمی واقعی بسیار طولانی است و اغلب با گذشت زمان زیباتر می شوند و با استفاده از آن، برعکس کمربندهای چرمی اکولوژیکی خیلی سریعتر خراب می شوند.

Leather Belts for Men | Leather Buckle Belts | ALLSAINTS

چگونه یک کمربند چرمی درست کنیم

کمربندها همچنین می توانند فقط از یک نوار چرمی به اضافه یک سگک فلزی تشکیل شوند. دباغی سبزیجات مناسب ترین ماده برای ساخت تسمه ساده بدون آستر و بدون حالت چسباندن یا دوخت است که در نهایت استحکام و مدت زمان آن را محدود می کند، در واقع تانن های گیاهی خاصیت پرکردن الیاف پوستی را دارند و حداکثر ضخامت را به محصول می دهند. . همانطور که دیدیم زمان و هزینه های ساخت کمربند می تواند بسیار محدود باشد و این هزینه قیمت چرم گوسفندی است که تاثیر تعیین کننده ای بر قیمت نهایی محصول کمربند دارد. بنابراین چرم باید کیفیت خوبی داشته باشد و از سنگین‌ترین و سنگین‌ترین قسمت‌های کت حیوان تهیه شود. فرآوری چرم بسیار طولانی است، مخصوصاً در مورد دباغی گیاهی و استاندارد کردن آن دشوار است: دباغی همیشه یک فرآیند صنعتی است که مستلزم توجه مداوم و همچنین تحقق محصول نهایی است.